
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 853 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board |
| Number of Positions: | 28 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.158" (4.01mm) |
| Contact Length - Post: | 0.299" (7.60mm) |
| Operating Temperature: | - |
| Material Flammability Rating: | - |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | - |
| Voltage Rating: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 50 |
Current price of 853-43-028-10-021000 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN RCPT 98POS 0.05 GOLD SMD
CONN RCPT 8POS 0.039 GOLD SMD
CONN RCPT 16POS 0.079 GOLD SMD
CONN HEADER VERT 47POS 2.54MM
CONN RCPT 28POS 0.05 GOLD PCB
IC ADC 16BIT SAR 48LQFP
DC DC CONVERTER 8V 300W