
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | MLX 43255 |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Cable/Wire |
| Number of Positions: | 9 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.250" (6.35mm) |
| Number of Rows: | 3 |
| Row Spacing - Mating: | 0.250" (6.35mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Locking Ramp |
| Contact Finish - Mating: | Tin |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 137.8µin (3.50µm) |
| Insulation Color: | Natural |
| Insulation Height: | 0.550" (13.97mm) |
| Contact Length - Post: | 0.169" (4.30mm) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-2 |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | Board Guide |
| Current Rating (Amps): | - |
| Voltage Rating: | 600V |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 1040 |
Current price of 0432550147 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
5P,2MM,B-B,REC,SRHZ,2.1,0.38AU,T
CONN SOCKET 29POS 0.1 GOLD SMD
CONN RCPT 80POS 0.05 GOLD SMD
CAP CER 0805 1.6NF 16V ULTRA STA
CONN HEADER VERT 56POS 2.54MM
CONN HDR 9POS 0.25 TIN PCB
CONN CAP DIODE MOD 0.85" L