
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Tiger Claw™ BCS |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board |
| Number of Positions: | 62 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Mounting Type: | Through Hole, Right Angle |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Tin |
| Contact Finish Thickness - Mating: | - |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.210" (5.33mm) |
| Contact Length - Post: | 0.125" (3.18mm) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | 4.6A per Contact |
| Voltage Rating: | 475VAC |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 7 |
Current price of BCS-131-T-D-HE is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN RCPT 3POS 0.1 GOLD PCB
CONN RCPT 12POS 0.1 TIN SMD
CONN SOCKET 88POS 0.1 GOLD PCB
MEMS OSC XO 6.1400MHZ CMOS SMD
CONN RCPT 62POS 0.1 TIN PCB R/A
TEST LEAD BANANA TO PROBE 48"
IC CLOCK GENERATOR QUAD 24QFN