
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 801 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Socket |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board |
| Number of Positions: | 35 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | Flash |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.116" (2.95mm) |
| Contact Length - Post: | 0.108" (2.75mm) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | 3A |
| Voltage Rating: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 170 |
Current price of 801-87-035-10-268101 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN RCPT 60POS 0.1 GOLD PCB
CONN RCPT 86POS 0.1 GOLD PCB
SOCKET DUAL INLINE SLDRLSS 72POS
CONN HEADER VERT 34POS 2.54MM
CONN SOCKET 35POS 0.1 GOLD PCB
CONN FERRULE FOR RG-174 188 316
MARKING TAG SET MT2 100 TAGS IMP