
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Tiger Claw™ BCS |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board |
| Number of Positions: | 46 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 3.00µin (0.076µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.290" (7.37mm) |
| Contact Length - Post: | 0.122" (3.10mm) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | 4.6A per Contact |
| Voltage Rating: | 475VAC |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 9 |
Current price of BCS-123-F-D-TE is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN SOCKET 52POS 0.1 GOLD PCB
CONN RCPT 64POS 0.1 GOLD PCB
CONN RCPT 8POS 0.1 GOLD SMD
LED RED ORANGE 500MA 7X9 SMD
XTAL OSC XO 4.0960MHZ CMOS SMD
CONN RCPT 46POS 0.1 GOLD PCB
B-851 6X6 BLK/YEL 10/PK CHEMICAL