
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board |
| Number of Positions: | 4 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Mounting Type: | Through Hole, Right Angle |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Tin |
| Contact Finish Thickness - Mating: | - |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Length - Post: | 0.124" (3.15mm) |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | 3A |
| Voltage Rating: | 250V |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 10 | ||
| 100 | ||
| 500 | ||
| 1000 | ||
| 5000 | ||
| 10000 |
Current price of PPTC041LGBN-RC is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN SOCKET 7POS 0.2 GOLD PCB
CONN RCPT 25POS 0.1 TIN PCB
CONN RCPT 32POS 0.039 GOLD SMD
TVS DIODE 75V 122V CASE 5A
CONN HDR 4POS 0.1 TIN PCB R/A
IC PWR SWITCH N-CHAN 1:1 8SOIC
LED DRIVER CC AC/DC 9-18V 1.66A