
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CLP |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board |
| Number of Positions: | 24 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.084" (2.14mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | Board Guide, Pick and Place |
| Current Rating (Amps): | 3.3A per Contact |
| Voltage Rating: | 240VAC, 330VDC |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 1050 |
Current price of CLP-112-02-SM-D-A-K-TR is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN SOCKET 28POS 0.1 GOLD PCB
CONN RCPT 52POS 0.079 GOLD SMD
CONN SOCKET 28POS 0.1 GOLD PCB
TVS DIODE 102V 165V DO214AB
CONN HEADER VERT 28POS 2.54MM
CONN RCPT 24POS 0.05 GOLD SMD
LED XLAMP WHITE 2SMD