66951-010LF
Manufacturer
Storage & Server IO (Amphenol ICC)
VIGOR # :
Description
CONN RCPT 10POS 0.1 GOLD PCB
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
DataSheet
66951-010LF PDF
Type Description
Series:Dubox™, BergCon® PV™
Package:Tube
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle
Contact Type:Female Socket
Style:Board to Board
Number of Positions:10
Number of Positions Loaded:All
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Rows:1
Row Spacing - Mating:-
Mounting Type:Through Hole
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:30.0µin (0.76µm)
Insulation Color:Black
Insulation Height:0.325" (8.25mm)
Contact Length - Post:0.142" (3.60mm)
Operating Temperature:-65°C ~ 125°C
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Contact Finish - Post:Tin
Mated Stacking Heights:-
Ingress Protection:-
Features:-
Current Rating (Amps):-
Voltage Rating:1250V