
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Tiger Eye™ SFM |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Number of Positions: | 14 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.180" (4.57mm) |
| Contact Length - Post: | 0.120" (3.05mm) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | 6.02mm, 6.17mm, 7.80mm, 7.95mm, 9.58mm, 9.73mm, 11.48mm, 11.63mm |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | Board Lock |
| Current Rating (Amps): | 3.2A per Contact |
| Voltage Rating: | 250VAC |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of SFM-107-01-L-D-LC is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN SCKT 45P 0.079 GOLD SMD RA
CONN RCPT 28POS 0.1 GOLD PCB
CONN RCPT 24POS 0.1 GOLD PCB
RES SMD 97.6K OHM 1W 1206 WIDE
RES SMD 215 OHM 0.02% 1/10W 0603
CONN RCPT 14POS 0.05 GOLD PCB
IC FLASH CONFIG 4MBIT 20-TSSOP