
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 801 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Socket |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board |
| Number of Positions: | 4 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 29.5µin (0.75µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.276" (7.00mm) |
| Contact Length - Post: | 0.118" (3.00mm) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | 3A |
| Voltage Rating: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 1900 |
Current price of 801-83-004-10-001101 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN RCPT 74POS 0.1 TIN-LEAD PCB
CONN RCPT 30POS 0.05 GOLD SMD
CONN RCPT 16POS 0.039 GOLD SMD
CRYSTAL 20.0000MHZ 12PF SMD
MEMS OSC XO 50.0000MHZ HCMOS
CONN SOCKET 4POS 0.1 GOLD PCB
M50X1.5 PULL BEND