
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 801 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Socket |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board |
| Number of Positions: | 33 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Wire Wrap |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 29.5µin (0.75µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.276" (7.00mm) |
| Contact Length - Post: | 0.503" (12.78mm) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | 3A |
| Voltage Rating: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 170 |
Current price of 801-83-033-53-001101 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN RCPT 44POS 0.1 GOLD SMD
CONN RCPT 48POS 0.05 GOLD SMD
CONN RCPT 18POS 0.1 GOLD PCB
CONN SOCKET 33POS 0.1 GOLD PCB
LED COB CX1510 5700K WHITE SMD
TERM BLOCK HDR 20POS 3.81MM
MEMS OSCILLATOR, AUTOMOTIVE, LOW