
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 855 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Socket |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board |
| Number of Positions: | 12 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Rows: | 3 |
| Row Spacing - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | Flash |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.157" (4.00mm) |
| Contact Length - Post: | 0.094" (2.40mm) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | 1A |
| Voltage Rating: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 10 | ||
| 100 |
Current price of 855-87-012-10-001101 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN SOCKET 3POS 0.1 GOLD PCB
CONN SOCKET 24POS 0.039 GOLD PCB
CONN RCPT 46POS 0.05 GOLD PCB
MEMS OSC XO 38.0000MHZ LVCMOS LV
MEMS OSC XO 27.0000MHZ LVCMOS LV
XTAL OSC TCXO 50.0000MHZ LVCMOS
CONN SOCKET 12POS 0.05 GOLD PCB