
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SFH11 |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board |
| Number of Positions: | 10 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Mounting Type: | Through Hole, Right Angle |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | Flash |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.236" (6.00mm) |
| Contact Length - Post: | 0.106" (2.69mm) |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Gold |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | Polarizing Key |
| Current Rating (Amps): | 3A |
| Voltage Rating: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 1000 |
Current price of SFH11-PPPC-D05-RA-BK is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN RCPT 19POS 0.1 GOLD PCB
CONN RCPT 14POS 0.05 GOLD PCB
CONN RCPT 44POS 0.05 GOLD SMD
CONN RCPT 8POS 0.05 GOLD SMD
CONN HDR 10POS 0.1 GOLD PCB R/A
TOWER 56MM STEADY 24V RYGBC
CONN RCPT MALE 25P SILVER CRIMP