
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 834 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle, Pass Through |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board |
| Number of Positions: | 53 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | Flash |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.130" (3.30mm) |
| Contact Length - Post: | 0.080" (2.03mm) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | - |
| Voltage Rating: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 50 |
Current price of 834-47-053-10-001000 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN SOCKET 70POS 0.1 GOLD PCB
CONN SOCKET 13POS 0.1 GOLD PCB
CONN RCPT 59POS 0.1 GOLD PCB
FIXED IND 4.7UH 1.95A 73 MOHM
CONN RCPT 53POS 0.1 GOLD PCB
SWH
DIODE ZENER 6.2V 700MW SFLAT