
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 853 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Socket |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board |
| Number of Positions: | 60 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Mounting Type: | Through Hole, Right Angle |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | Flash |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.128" (3.25mm) |
| Contact Length - Post: | 0.130" (3.30mm) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | 1A |
| Voltage Rating: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 80 |
Current price of 853-87-060-20-001101 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN SOCKET 6POS 0.1 GOLD PCB
CONN SOCKET 2POS 0.1 GOLD PCB
CONN SOCKET 18POS 0.1 GOLD PCB
CRYSTAL 24.0000MHZ 10PF SMD
CONN SOCKET 60P 0.05 GOLD PCB RA
NANORF DAUGHTERCARD MODULE 18 PO
PSHINFLT BM BZL WHTE 1 NO/NC