
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Micro-Fit 3.0 BMI 44764 |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Number of Positions: | 18 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.118" (3.00mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.118" (3.00mm) |
| Mounting Type: | Through Hole, Right Angle |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.402" (10.20mm) |
| Contact Length - Post: | 0.155" (3.94mm) |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | Board Guide |
| Current Rating (Amps): | 5A |
| Voltage Rating: | 600VAC |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 1320 |
Current price of 0447641803 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN RCPT 60POS 0.079 GOLD SMD
CONN RCPT 63POS 0.079 GOLD PCB
CONN RCPT 13POS 0.05 GOLD SMD
CAP CER 100 PF 50V NP0(C0G) 0402
XTAL OSC XO 27.0000MHZ CMOS SMD
CONN RCPT 18P 0.118 GOLD PCB R/A
SFERNICE FIXED RESISTORS