
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | HLE |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle, Bottom Entry, Pass Through |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board |
| Number of Positions: | 8 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.138" (3.50mm) |
| Contact Length - Post: | 0.090" (2.29mm) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | - |
| Contact Finish - Post: | Gold |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | 4.1A per Contact |
| Voltage Rating: | 400VAC |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of HLE-104-02-G-DV-PE-BE is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN RCPT 84POS 0.1 GOLD PCB
CONN RCPT 110POS 0.05 GOLD SMD
CONN RCPT 24POS 0.1 GOLD SMD
CONN RCPT 8POS 0.079 GOLD SMD
CONN RCPT 8POS 0.1 GOLD PCB
AE7 15C 14#20, 1#16 SKT RECP
CONN RCPT HSG FMALE 19POS PNL MT