
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Universal MATE-N-LOK |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Cable/Wire |
| Number of Positions: | 2 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.250" (6.35mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Locking Ramp |
| Contact Finish - Mating: | Tin |
| Contact Finish Thickness - Mating: | - |
| Insulation Color: | White |
| Insulation Height: | 0.580" (14.73mm) |
| Contact Length - Post: | 0.155" (3.94mm) |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | Board Guide |
| Current Rating (Amps): | - |
| Voltage Rating: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 10 | ||
| 100 | ||
| 500 | ||
| 1000 | ||
| 5000 | ||
| 10000 |
Current price of 643412-1 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN SOCKET 5POS 0.1 GOLD PCB
CONN SOCKET 56POS 0.1 GOLD PCB
CONN SOCKET 33POS 0.1 GOLD PCB
CONN HEADER VERT 26POS 2.54MM
CONN HDR 2POS 0.25 TIN PCB
RES 124 OHM 0.05% 1/10W 0805
XTAL OSC XO 156.2500MHZ HCMOS