
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SSM |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle, Pass Through |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Number of Positions: | 80 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.290" (7.37mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | - |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | Board Lock |
| Current Rating (Amps): | 5.2A per Contact |
| Voltage Rating: | 405VAC, 572VDC |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of SSM-140-S-DV-LC is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN SOCKET 46POS 0.1 GOLD PCB
CONN RCPT 84POS 0.1 GOLD PCB
CONN RCPT 56POS 0.05 GOLD PCB
CONN HEADER VERT 4POS 3.5MM
CONN RCPT 80POS 0.1 GOLD SMD
IC REG BUCK ADJ 2A QD 38QFN
DTS26F25-37SD-3028