
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 833 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Socket |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board |
| Number of Positions: | 40 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | Flash |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.110" (2.79mm) |
| Contact Length - Post: | 0.122" (3.10mm) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | 3A |
| Voltage Rating: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 150 |
Current price of 833-87-040-10-273101 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN RCPT 11P 0.156 TIN EDGE MNT
CONN RCPT 46POS 0.05 GOLD SMD
CONN SOCKET 72POS 0.1 GOLD PCB
FIXED IND 1.5NH 300MA 130 MOHM
CONN SOCKET 40POS 0.079 GOLD PCB
CONN PLUG MALE 18POS GOLD CRIMP
LAMP INCAN RT-3.25 MIN BAYO 6.3V