
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | AMPMODU Mod IV |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Number of Positions: | 14 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.265" (6.73mm) |
| Contact Length - Post: | 0.125" (3.18mm) |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | - |
| Contact Finish - Post: | Tin-Lead |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | 2A |
| Voltage Rating: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 1920 |
Current price of 535598-1 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN RCPT 12POS 0.079 GOLD SMD
CONN RCPT 20POS 0.05 GOLD PCB
CONN HDR 22POS 0.1 GOLD PCB
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T766
CONN RCPT 14POS 0.1 GOLD PCB
CBL ASSY N TYPE PLUG RG58 36"
IC VIDEO CROSSPOINT SWIT 128TQFP