
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 1502 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Number of Positions: | 24 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.183" (4.65mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | Pick and Place |
| Current Rating (Amps): | 1A |
| Voltage Rating: | 500VDC |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 1950 |
Current price of 150224-2000-RB-WD is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN RCPT 36POS 0.1 GOLD PCB R/A
CONN SOCKET 76POS 0.1 GOLD PCB
CONN SOCKET 40POS 0.1 GOLD PCB
CONN HEADER VERT 22POS 2.54MM
CONN RCPT 24POS 0.079 GOLD SMD
TVS DIODE 8V 13.6V DO215AB
CONN RCPT FMALE 10POS GOLD SLDR