
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 834 |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle, Pass Through |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board |
| Number of Positions: | 6 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.130" (3.30mm) |
| Contact Length - Post: | 0.080" (2.03mm) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | - |
| Voltage Rating: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 50 |
Current price of 834-43-006-10-001000 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN SOCKET 20POS 0.1 GOLD PCB
CONN RCPT 80POS 0.1 GOLD SMD
CONN RCPT 30POS 0.1 GOLD PCB
CRYSTAL 26.0000MHZ 8PF SMD
CONN RCPT 6POS 0.1 GOLD PCB
DC DC CONVERTER 28V 75W
CONN RCPT MALE 11POS GOLD CRIMP