
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board |
| Number of Positions: | 44 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | Flash |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.335" (8.51mm) |
| Contact Length - Post: | 0.126" (3.20mm) |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Gold |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | 3A |
| Voltage Rating: | 250V |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 10 | ||
| 100 | ||
| 500 | ||
| 1000 | ||
| 5000 |
Current price of PPPC222LFBN-RC is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN SOCKET 14POS 0.1 GOLD PCB
CONN RCPT 48POS 0.05 GOLD SMD
CONN RCPT 3POS 0.1 GOLD PCB
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T412
CONN HDR 44POS 0.1 GOLD PCB
CONN RCPT MALE 47POS GOLD CRIMP
RESISTOR POWER ADJ 250 OHM 12W