
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 415 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Socket |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board |
| Number of Positions: | 28 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 29.5µin (0.75µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.124" (3.14mm) |
| Contact Length - Post: | 0.107" (2.71mm) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | 1A |
| Voltage Rating: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 280 |
Current price of 415-83-228-41-001101 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN RCPT 8POS 0.1 GOLD PCB
CONN RCPT 40POS 0.1 GOLD SMD
CONN RCPT 140POS 0.05 GOLD SMD
CONN SOCKET 28POS 0.1 GOLD PCB
ROTARY ENCODER MAGNETIC 1024PPR
IC 4OUT ANY FREQ <200MHZ 24QFN
DC DC CONVERTER +/-12V 5W