
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | DF3 |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Number of Positions: | 11 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Friction Lock |
| Contact Finish - Mating: | Tin |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 78.7µin (2.00µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.232" (5.90mm) |
| Contact Length - Post: | 0.118" (3.00mm) |
| Operating Temperature: | -30°C ~ 85°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | 6.6mm, 7.5mm |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | 3A |
| Voltage Rating: | 30VAC |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 20 |
Current price of DF3-11S-2DSA(25) is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN RCPT 16POS 0.1 GOLD SMD
CONN SOCKET 40POS 0.039 GOLD PCB
CONN SCKT 31P 0.079 GOLD SMD RA
XTAL OSC VCXO 96.0000MHZ HCSL
CONN HEADER VERT 24POS 2.54MM
CONN RCPT 11POS 0.079 TIN PCB
TERMINAL MARKER/POCKET-MAXICARD