
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 805 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Socket |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board |
| Number of Positions: | 54 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 3 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | Flash |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.272" (6.91mm) |
| Contact Length - Post: | 0.122" (3.10mm) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | 3A |
| Voltage Rating: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 168 |
Current price of 805-87-054-10-001101 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN SOCKET 18POS 0.079 GOLD PCB
CONN RCPT 8POS 0.1 GOLD PCB
CONN RCPT 32POS 0.1 GOLD PCB
RES NTWRK 24 RES 750 OHM 14SOIC
TVS DIODE 376V 602V DO214AB
CONN SOCKET 54POS 0.1 GOLD PCB
NVSRAM 4 CLICK