
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | AMPMODU HV-100 |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board |
| Number of Positions: | 20 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 31.5µin (0.80µm) |
| Insulation Color: | Green |
| Insulation Height: | 0.244" (6.20mm) |
| Contact Length - Post: | 0.120" (3.05mm) |
| Operating Temperature: | - |
| Material Flammability Rating: | - |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | - |
| Voltage Rating: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 72 | ||
| 144 | ||
| 504 | ||
| 1008 | ||
| 5040 |
Current price of 1-829264-0 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN RCPT 31POS 0.079 GOLD PCB
CONN RCPT 20POS 0.039 GOLD SMD
CONN SOCKET 72POS 0.079 GOLD PCB
CRYSTAL 40.0000MHZ 12PF SMD
CONN RCPT 20POS 0.1 GOLD PCB
IC BUFFER NON-INVERT 5.5V 20SOIC
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V