
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | HLE |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board |
| Number of Positions: | 14 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.144" (3.66mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | - |
| Contact Finish - Post: | Gold |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | 4.1A per Contact |
| Voltage Rating: | 400VAC |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of HLE-107-02-H-DV is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
PCB SOCKET, DOUBLE ROW, 6 PIN, S
CONN RCPT 72POS 0.05 GOLD SMD
CONN SOCKET 28POS 0.1 GOLD SMD
XTAL OSC VCXO 200.0000MHZ LVDS
DIODE ZENER 27V 350MW SOT23
CONN RCPT 14POS 0.1 GOLD SMD
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 5.08MM