
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Minitek® 2.00mm |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board |
| Number of Positions: | 48 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.177" (4.50mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | 2A |
| Voltage Rating: | 200V |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 360 |
Current price of 55510-148LF is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN RCPT 35POS 0.1 GOLD SMD
CONN SOCKET 56POS 0.1 GOLD PCB
CONN RCPT 49POS 0.1 GOLD PCB
CAP CER 0.12UF 16V U2J 1812
XTAL OSC VCTCXO 26.0000MHZ
CONN RCPT 48POS 0.079 GOLD SMD
CONN RCPT MALE 4POS GOLD CRIMP