
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | AMPMODU System 50 |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board |
| Number of Positions: | 40 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.350" (8.89mm) |
| Contact Length - Post: | 0.100" (2.54mm) |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 105°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Tin-Lead |
| Mated Stacking Heights: | 11.43mm, 12.57mm |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | 1A |
| Voltage Rating: | 30VAC |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 20 | ||
| 100 | ||
| 500 | ||
| 1000 |
Current price of 104078-2 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN RCPT 60POS 0.1 GOLD PCB
CONN RCPT 30POS 0.039 GOLD SMD
CONN SOCKET 26POS 0.1 TIN PCB
CAP CER 2200PF 50V X7R 0603
CAP CER 0.1UF 50V X7R 1206
MEMS OSC XO 35.0000MHZ CMOS SMD
CONN RCPT 40POS 0.05 GOLD PCB