
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SSM |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Number of Positions: | 5 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount, Right Angle |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.125" (3.18mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | - |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | 5.2A per Contact |
| Voltage Rating: | 405VAC, 572VDC |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of SSM-105-S-SH is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN RCPT 14POS 0.1 GOLD PCB
CONN RCPT 6POS 0.05 GOLD SMD
CONN SOCKET 47POS 0.1 GOLD PCB
CAP CER 0.022UF 16V X7R 0603
CAP CER 1206 1NF 63V C0G 1%
CONN RCPT .100" 5POS SNGL HORZ
IC OPAMP VFB 2 CIRCUIT 8SOIC