
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 805 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Socket |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board |
| Number of Positions: | 87 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 3 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | Flash |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.312" (7.92mm) |
| Contact Length - Post: | 0.121" (3.08mm) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | 3A |
| Voltage Rating: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 70 |
Current price of 805-87-087-10-003101 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN RCPT 34POS 0.1 GOLD PCB
CONN RCPT 16POS 0.165 GOLD PCB
CONN RCPT 16POS 0.05 GOLD SMD
TVS DIODE 11V 18.2V DO214AA
XTAL OSC VCXO 345.6000MHZ LVPECL
CONN SOCKET 87POS 0.1 GOLD PCB
CONN IC DIP SOCKET 26POS GOLD