
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 851 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board |
| Number of Positions: | 41 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.185" (4.70mm) |
| Contact Length - Post: | 0.115" (2.92mm) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Tin-Lead |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | 3A |
| Voltage Rating: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 50 |
Current price of 851-93-041-10-002000 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN SOCKET 68POS 0.1 GOLD PCB
PCB SOCKET, DOUBLE ROW, 24 PIN,
CONN RCPT 2POS 0.3 GOLD PCB
XTAL OSC VCXO 614.4000MHZ LVPECL
CONN RCPT 41POS 0.05 GOLD PCB
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER
TERM BLK 2POS SIDE ENT 7.5MM PCB