
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | BM22 |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle |
| Contact Type: | Center Strip Contact |
| Style: | Board to FPC |
| Number of Positions: | 6 (4 + 2 Power) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.016" (0.40mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Friction Lock |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 1.97µin (0.050µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.035" (0.90mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Operating Temperature: | -35°C ~ 85°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Gold |
| Mated Stacking Heights: | 0.9mm |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | Pick and Place |
| Current Rating (Amps): | 0.3A Signal, 4A Power |
| Voltage Rating: | 50V |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 1000 |
Current price of BM22-6S-V(53) is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN SOCKET 1POS GOLD PCB
CONN RCPT 64POS 0.05 GOLD SMD
CONN SOCKET 63POS 0.1 GOLD PCB
INSULATING SHOULDER WASHER
CONN RCPT 6POS 0.016 GOLD SMD
CAP CER 0402
RECEP SHELL, WALL MOUNT SIZE 25,