
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 2563 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | - |
| Number of Positions: | 5 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | Flash |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.169" (4.30mm) |
| Contact Length - Post: | 0.098" (2.50mm) |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | 1A |
| Voltage Rating: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 10 | ||
| 100 | ||
| 500 | ||
| 1000 | ||
| 5000 | ||
| 10000 |
Current price of 25630501RP2 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN RCPT 60POS 0.05 GOLD SMD
CONN RCPT 32POS 0.1 GOLD SMD
CONN SOCKET 32P 0.05 GOLD PCB RA
CONN RCPT 5POS 0.079 GOLD PCB
RECP ASSY
FIXED IND 1UH 800MA 350 MOHM SMD
AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 70W