
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | RSM |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board |
| Number of Positions: | 16 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.240" (6.10mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | Board Lock, Pick and Place |
| Current Rating (Amps): | 3.1A per Contact |
| Voltage Rating: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 500 |
Current price of RSM-108-02-S-D-LC-P is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN SOCKET 30POS 0.1 GOLD PCB
CONN RCPT 22POS 0.05 GOLD SMD
CONN SOCKET 35POS 0.039 GOLD PCB
XTAL OSC VCXO 122.8800MHZ HCSL
CONN HEADER SMD 50POS 1.27MM
CONN RCPT 16POS 0.05 GOLD SMD
DC DC CONVERTER 40V 100W