
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | AMPMODU Mod II |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle, Bottom or Top Entry |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board |
| Number of Positions: | 40 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.340" (8.64mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 105°C |
| Material Flammability Rating: | - |
| Contact Finish - Post: | Tin-Lead |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | - |
| Voltage Rating: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 660 |
Current price of 2-534236-0 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN RCPT 8POS 0.05 GOLD SMD
CONN RCPT 26POS 0.1 GOLD SMD
CONN RCPT 39POS 0.1 GOLD PCB
HEATSINK 70X70X20MM XCUT
CONN RCPT 40POS 0.1 GOLD PCB
LED ORANGE CLEAR T-1 3/4 T/H
LENS ASSY 1POS 21.6MM ROUND