
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | AMPMODU Mod IV |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Number of Positions: | 34 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.265" (6.73mm) |
| Contact Length - Post: | 0.125" (3.18mm) |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | - |
| Contact Finish - Post: | Tin-Lead |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | 2A |
| Voltage Rating: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 780 |
Current price of 1-535598-7 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN SOCKET 6POS 0.1 GOLD PCB
CONN RCPT 34POS 0.1 GOLD SMD
CONN RCPT 51POS 0.1 GOLD PCB
XTAL OSC XO 644.5205MHZ CML SMD
MEMS OSC XO 34.0000MHZ CMOS SMD
XTAL OSC XO 148.5000MHZ LVDS SMD
CONN RCPT 34POS 0.1 GOLD PCB