
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 853 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Socket |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board |
| Number of Positions: | 48 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Mounting Type: | Through Hole, Right Angle |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 29.5µin (0.75µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.174" (4.42mm) |
| Contact Length - Post: | 0.126" (3.20mm) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | 1A |
| Voltage Rating: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 96 |
Current price of 853-83-048-20-002101 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN SOCKET 42POS 0.1 GOLD PCB
CONN RCPT 66POS 0.05 GOLD SMD
CONN SOCKET 54POS 0.1 GOLD PCB
CONN SOCKET 25POS 0.1 GOLD PCB
CONN SOCKET 48P 0.05 GOLD PCB RA
DC DC CONVERTER 48V 250W
SENSOR PROX INDUCTIVE 8MM CYL 2M