
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 2RS1 |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board |
| Number of Positions: | 16 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | Flash |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.169" (4.30mm) |
| Contact Length - Post: | 0.094" (2.40mm) |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Gold |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | 1A |
| Voltage Rating: | 250VAC |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 24 | ||
| 120 | ||
| 504 | ||
| 1008 | ||
| 5016 | ||
| 10008 |
Current price of 2RS1-16-G is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN SOCKET 8POS 0.1 GOLD PCB
CONN SOCKET 12POS 0.1 GOLD PCB
CONN RCPT 62POS 0.05 GOLD SMD
CAP CER 1210 8.2NF 100V ULTRA ST
RECEPTACLE STRIP 16P 2.0MM PITCH
CONN PLUG MALE 19POS GOLD CRIMP