
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | HLE |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle, Bottom Entry |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board |
| Number of Positions: | 52 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 3.00µin (0.076µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.144" (3.66mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | - |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | 4.1A per Contact |
| Voltage Rating: | 400VAC |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of HLE-126-02-F-DV-BE is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN RCPT 24POS 0.079 GOLD SMD
CONN RCPT 23POS 0.1 GOLD PCB
CONN RCPT 12POS 0.079 GOLD SMD
MEMS OSC XO 156.2500MHZ LVDS SMD
XTAL OSC VCXO 222.527472MHZ HCSL
CONN RCPT 52POS 0.1 GOLD SMD
INDUCTIVE SENSOR; 105 X 80 X 40