
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | FunctionMax™ FX30B |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle |
| Contact Type: | Female Blade Socket |
| Style: | Board to Board |
| Number of Positions: | 2 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.150" (3.81mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Latch Holder |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 3.90µin (0.099µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.630" (16.00mm) |
| Contact Length - Post: | 0.130" (3.30mm) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | 20mm, 25mm, 30mm |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | Board Guide, Board Lock |
| Current Rating (Amps): | 16A |
| Voltage Rating: | 250V |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 49 | ||
| 147 |
Current price of FX30B-2S-3.81DSA is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN RCPT 6POS 0.05 GOLD SMD
CONN RCPT 20POS 0.05 GOLD SMD
4POS 1.0MM PITCH SOCKET, SIL, TH
CRYSTAL 48.0000MHZ 10PF SMD
CONN RCPT 2POS 0.15 GOLD PCB
CONN PLUG FMALE 14POS GOLD CRIMP