
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | M20 |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle, Bottom or Top Entry |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Number of Positions: | 10 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Tin |
| Contact Finish Thickness - Mating: | - |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.197" (5.00mm) |
| Contact Length - Post: | 0.118" (3.00mm) |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | 3A |
| Voltage Rating: | 1000V |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 43 | ||
| 129 | ||
| 516 | ||
| 1032 | ||
| 5031 | ||
| 10019 |
Current price of M20-7850546 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN SOCKET 51POS 0.1 GOLD PCB
HIGH POWER AND SIGNAL CONNECTOR,
CONN RCPT 30POS 0.1 TIN PCB
XTAL OSC XO 55.0000MHZ HCMOS TTL
XTAL OSC VCXO 540.0000MHZ LVPECL
CONN RCPT 10POS 0.1 TIN PCB
CONN RCPT HSG FMALE 79POS PNL MT