G125-FV13405F2P
Manufacturer
Harwin
VIGOR # :
Description
CONN RCPT 34POS 0.049 GOLD PCB
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
DataSheet
G125-FV13405F2P PDF
Type Description
Series:Gecko SL Reverse Fix
Package:Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle
Contact Type:Female Socket
Style:Board to Board or Cable
Number of Positions:34
Number of Positions Loaded:All
Pitch - Mating:0.049" (1.25mm)
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.049" (1.25mm)
Mounting Type:Through Hole
Termination:Solder
Fastening Type:Screw Lock
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:8.00µin (0.203µm)
Insulation Color:Green
Insulation Height:0.207" (5.25mm)
Contact Length - Post:0.118" (3.00mm)
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Contact Finish - Post:Gold
Mated Stacking Heights:7.25mm, 7.33mm
Ingress Protection:-
Features:Pick and Place, Polarizing Key
Current Rating (Amps):2A
Voltage Rating:450V