BCS-128-L-D-PE-001
Manufacturer
Samtec, Inc.
VIGOR # :
Description
CONN RCPT 56POS 0.1 GOLD PCB
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
DataSheet
BCS-128-L-D-PE-001 PDF
Type Description
Series:Tiger Claw™ BCS
Package:Tube
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Pass Through
Contact Type:Female Socket
Style:Board to Board
Number of Positions:56
Number of Positions Loaded:55
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.100" (2.54mm)
Mounting Type:Through Hole
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:10.0µin (0.25µm)
Insulation Color:Black
Insulation Height:0.290" (7.37mm)
Contact Length - Post:0.128" (3.25mm)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Contact Finish - Post:Tin
Mated Stacking Heights:-
Ingress Protection:-
Features:-
Current Rating (Amps):4.6A per Contact
Voltage Rating:475VAC