HIF3HA-30DA-2.54DSA(61)
Description
CONN RCPT 30POS 0.1 GOLD PCB
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
DataSheet
HIF3HA-30DA-2.54DSA(61) PDF
Type Description
Series:HIF3H
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle
Contact Type:Female Socket
Style:Board to Cable/Wire
Number of Positions:30
Number of Positions Loaded:All
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.100" (2.54mm)
Mounting Type:Through Hole
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:8.00µin (0.203µm)
Insulation Color:Black
Insulation Height:0.374" (9.50mm)
Contact Length - Post:0.118" (3.00mm)
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Contact Finish - Post:Tin
Mated Stacking Heights:-
Ingress Protection:-
Features:-
Current Rating (Amps):3A
Voltage Rating:300VAC