ESQT-122-02-G-D-605
Description
CONN SOCKET 44POS 0.079 GOLD PCB
DataSheet
ESQT-122-02-G-D-605 PDF
Style:Board to Board or Cable
Number of Positions:44
Number of Positions Loaded:All
Pitch - Mating:0.079" (2.00mm)
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:20.0µin (0.51µm)
Insulation Color:Black
Insulation Height:0.605" (15.37mm)
Contact Length - Post:0.245" (6.22mm)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Contact Finish - Post:Gold
Features:-
Current Rating (Amps):4.5A per Contact