20021323-00052D4LF
Description
CONN RCPT 52POS 0.05 GOLD SMD
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
DataSheet
20021323-00052D4LF PDF
Type Description
Series:Minitek127® 20021323
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Connector Type:Receptacle, Bottom Entry
Contact Type:Female Socket
Style:Board to Board
Number of Positions:52
Number of Positions Loaded:All
Pitch - Mating:0.050" (1.27mm)
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.050" (1.27mm)
Mounting Type:Surface Mount
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:10.0µin (0.25µm)
Insulation Color:Black
Insulation Height:0.087" (2.20mm)
Contact Length - Post:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C