ESQT-110-03-M-D-365
Manufacturer
Samtec, Inc.
VIGOR # :
Description
CONN SOCKET 20POS 0.079 GOLD PCB
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
DataSheet
ESQT-110-03-M-D-365 PDF
Type Description
Series:ESQT
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Elevated Socket
Contact Type:Forked
Style:Board to Board or Cable
Number of Positions:20
Number of Positions Loaded:All
Pitch - Mating:0.079" (2.00mm)
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.079" (2.00mm)
Mounting Type:Through Hole
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:20.0µin (0.51µm)
Insulation Color:Black
Insulation Height:0.365" (9.27mm)
Contact Length - Post:0.093" (2.35mm)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Contact Finish - Post:Tin
Mated Stacking Heights:-
Ingress Protection:-
Features:-
Current Rating (Amps):4.5A per Contact
Voltage Rating:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CONN RCPT 1POS GOLD PCB
SFM-125-02-SM-D-TR
SFM-125-02-SM-D-TR
CONN RCPT 50POS 0.05 GOLD SMD
SFM-125-02-L-D-A-N
SFM-125-02-L-D-A-N
CONN RCPT 50POS 0.05 GOLD SMD
ESQT-110-03-M-D-365
ESQT-110-03-M-D-365